Zamek w Ciechanowie czyli niekończące się schody

Poznawanie historii Mazowsza wciągnęło nas bez reszty. Najbardziej zaś upodobaliśmy sobie zamki. Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie to trzeci, który odwiedziliśmy w ostatnim okresie. Narazie to numer jeden na naszej „zamkowej liście” 🙂

Tak! Lubimy schody. Dużo schodów. Najlepsza radocha jest podczas wchodzenia. Im bardziej strome i kręte są stopnie oraz czym ciaśniejsze przejście – tym frajdy jest więcej. Schodzenie wymaga więcej uwagi. Krok za krokiem pokonujemy metry. Zamek w Ciechanowie „zdał egzamin” pod tym względem.

Z tego powodu uwielbiamy zwiedzać zamki. Tam zawsze schodów jest pod dostatkiem. A że zamek = baszta (wyjątkiem są skąpe ruiny zamkowe), uwielbiamy wchodzenie na nie i schodzenie z nich. A kiedy na piętrach czekają na nas zagadkowe komnaty, kipiące historią miejsca, to taka wieża zamkowa jest dla nas istną gratką. 

Gdzie byliśmy?

W takim układzie rzeczy, kolejnym zamkiem, który zdobył nasze serca, jest Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie (woj. mazowieckie). Można wejść na dwie wieże, zbudowane na planie koła i podziwiać z nich panoramę miasta oraz otaczającej zamek zieleni miejskiej. Na każdym piętrze czeka na zwiedzających wystawka opowiadająca o historii zamku i życiu, które się na nim toczyło. Spacer po dziedzińcu i szukanie niewiadomego w zakamarkach także dostarcza dużo wrażeń. Miły Przewodnik z chęcią i zapałem opowiada o dziejach zamkowych i zachęca do samodzielnego eksplorowania przestrzeni. Spędziliśmy tu trzy godziny, czując się swobodnie i chcąc jak najwięcej, i najmocniej poznać dzieje zamku i atmosferę obecnie tu panującą. Można spokojnie spacerować po dziedzińcu, jak i w terenie na zewnątrz murów.

Kilka słów z historii

Budowę zamku rozpoczęto około roku 1355, kiedy to ziemie mazowieckie były stale zagrożone najazdami ze strony litewskiej. Bryła zamkowa to prostokąt o wymiarach 48 x 57 metrów. Służył on ludności miasta do schronienia się przed wrogiem. Zamek był praktycznie nie do zdobycia i nie został zajęty nawet przez Krzyżaków, kiedy to w XIV i XV wieku stał na granicy z Państwem Krzyżackim. Najświetniejszy okres dla zamku to czasy panowania księcia Janusza I, który urządził tu dla siebie rezydencję, chronioną z zewnątrz przez szeroką na 18 metrów fosę. Kolejni książęta także przebudowywali i rozbudowywali zamek. Dostosowali go do użycia broni palnej – mury podwyższono do obecnej wysokości około 10 metrów, a wieże – do 21 metrów. Po roku 1526 (włączenie Mazowsza do Korony), zamek zaczął chylić się ku upadkowi. W czasie „potopu szwedzkiego” zamek został zajęty przez Szwedów i spalony. W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto odbudowę zamku, który stał się obiektem muzealnym. 

http://zamekwciechanowie.pl – tędy dostaniecie się na stronę internetową Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

Tu przeczytacie o naszej wycieczce na Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, a tu – na Zamek w Liwie.

Polecamy to miejsce na jednodniową wycieczkę po Mazowszu (dwie godziny drogi samochodem z Warszawy), a najlepszą rekomendacją są zawsze uśmiechnięte buzie naszych dzieci.

Zamek w Ciechanowie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.