Muzeum Wsi Radomskiej – jednodniowa wycieczka z Warszawy

Lubisz odetchnąć od miasta, wtopić się w naturę i wsłuchać w niespieszny rytm wsi? A przy tym pobyć w miejscu, gdzie dzieciaki wybiegają się do woli, a Ty nie musisz martwić się o niebezpieczeństwa ruchu ulicznego? Mam dla Ciebie pomysł nie do odrzucenia – jednodniowa wycieczka z Warszawy do Radomia. A raczej do Muzeum Wsi Radomskiej.

blank
Muzeum wsi radomskiej w radomiu

Tak mi już zostało. Na wsi się urodziłam, na wieś mnie ciągnie i wsią nadal żyję. Choć ta akurat wieś już dawno wymarła. Odludzie. Same chaty, obory i kurniki. Gdzieś tam kościół, pasieka i młyn wodny. Ogromne wiatraki też są. A i kupa kozy na dróżce się znajdzie. I na butach też… FUUUJ! Takie właśnie jest Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – perełka tradycji Mazowsza

Na obszarze 32 ha zgromadzono ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej. Zobaczysz tu piec garncarski, dom ludowy oraz kurnik wiejski i kurnik dworski. Są stodoły zwykłe oraz… przepastna – sześcioboczna. Jest suszarnia tytoniu, chałupa biedniacka i elegancki dwór. Chałupy kryte strzechą, a dwór – gontem. Bez trudu zauważysz dysproporcję życia warstwy chłopskiej oraz panów.

Jeśli cenisz detale architektoniczne, bogactwo kultury ludowej polskiej wsi i kochasz zapach słomy, to jednodniowa wycieczka z Warszawy do Radomia to coś, co słodko podrapie Twoją duszę 🙂

A jeśli „wpadniesz” w klimat polskiej wsi i szukasz podobnych miejsc w okolicy Warszawy, to zapraszam Cię w błękitne miejsce, jakim jest Skansen Wsi Łowickiej w Maurzycach. Tam błękit nieba schodzi do człowieka na ziemię i panoszy się w każdym zakątku.

Ty i Twoje dzieci jesteście fanami motoryzacji rolniczej? Na tym terenie znajdziecie kilkadziesiąt perełek. Są tu zbiory autarkicznej techniki rolniczej, z jedyną w Polsce wystawą ciągników SAM, wytwarzanych w polskich zagrodach. To samoróbki, wiele z nich jeździło po okolicznych polach zaledwie kilka lat temu! 🙂

Co ciekawego dla dzieci w Muzeum Wsi Radomskiej?

Mam wrażenie, że do bycia w takich miejscach dzieci nie trzeba jakoś specjalnie zachęcać. Żyją tam swoim życiem. Testują starodawne sprzęty. Podpatrują zwierzęta gospodarskie. Leżą w górze liści. Pędzą na oślep krętymi alejkami. Czerpią z życia.

A ja… uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam. I to, jak moje dzieci się bawią w miejscach takich jak ten skansen, i to, jak ja mogę złapać oddech od ciągłego „nie”. Oraz od komputera, gotowania i smogu miasta.

Jednodniowa wycieczka z Warszawy i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – czemu to zestawienie jest dobre?

  • Bo trasą S7 jedzie się z Warszawy do Radomia mniej niż 1,5 godziny, czyli akurat czas i dystans na jednodniowy wypad ze stolicy z dziećmi.
  • Bo jest tam mnóstwo cudownych zakątków na urządzenie pikniku z własnym prowiantem (ławki, krzesła, stoły i kryte wiaty).
  • Bo jest niewielka kawiarenka, WC i parking.
  • Bo to super miejsce do wybiegania się dla dzieci. Do tego, by się nie stresować, że dziecko wpadnie pod samochód, gdy będzie gonić spadające liście albo uciekające kaczuszki (są tu owce, koza, indyki, gęsi i kaczki).
  • Bo jest tam mnóstwo ścieżek, dróżek i alejek. W sam raz na kilkugodzinny rodzinny spacer z wózkiem, rowerkiem biegowym czy hulajnogą.

My wybraliśmy się do Muzeum Wsi Radomskiej na początku października. Pięknie tam. Ogromna ilość dębów, klonów i brzóz gwarantuje zjawiskową aurę jesienią. Ale jestem przekonana, że o każdej porze roku teren wygląda cudownie.

A zdjęcia robią się same 🙂

Informacje praktyczne, godziny otwarcia i ceny biletów (bilety dostępne także on-line) znajdziesz TU.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą kozę, to koniecznie wpadaj tu, a gdy pragniesz przytulić alpakę – to tutaj i koniecznie zostaw komentarz! Dzięki, dzięki, dzięki! 🙂

blank
muzeum wsi radomskiej w radomiu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.