MOJA WIELKA RODZINA, czyli powrót do korzeni

Czy zastanawia Cię jak przeszłość wpływa na przyszłość? Czy wiesz, kim była Twoja…. prapraprababka? Co się kryje za słowem stryj? Jakie są pamiątki rodzinne w gronie Twoich najbliższych? Oraz – oczywiście – jak te zawiłości wytłumaczyć dziecku?

blank
„Moja wielka rodzina”, czyli powrót do korzeni

Co oznacza dla Ciebie „Moja wielka rodzina”?

Czy zabierasz Twoje dzieci w miejsca, które są dla Ciebie szczególnie bliskie, bo wiążą się z miłymi wspomnieniami z Twojego dzieciństwa? Albo w takie, które mają wielopokoleniową tradycję, zwyczaje i są miejscem spotkań Twojej rodziny? A może w takie zakątki, które odegrały rolę w historii lokalnej, ogólnopolskiej albo światowej? Jakie to Twoje miejsca?

O miejscach ważnych, wspomnieniach z dzieciństwa i dobrych myślach

Takim symbolem dla mnie i mojego Męża jest Park Miejski w Otwocku, wraz z budynkiem obecnego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. K. I. Gałczyńskiego. To tu chodziliśmy na festyny rodzinne, jedliśmy watę cukrową i moczyliśmy nogi w fontannie. Jako podlotki szaleliśmy na rockowych koncertach, śmigaliśmy na deskorolkach i kradliśmy pocałunki pod osłoną nocy. A teraz wracamy tu z dziećmi zawsze, ilekroć chcemy zjeść dobre lody, spokojnie pogadać, czy obejrzeć świąteczne iluminacje. Wiem, że dla wielu mieszkańców Otwocka Park Miejski i „Gałczyn” to źródło podobnych wspomnień, więc chętnie tu wracają.

Zawsze, gdy jestem z dziećmi w miejscu, które z pokolenia na pokolenie pisze historię, opowiadam im o ciekawostkach, bo chcę, aby poznawały świat, a dane miejsce, by „żyło” nadal. W myślach, rozważaniach i pamięci. Tym razem na wieczorny, jesienny spacer zabraliśmy ze sobą książkę od Wydawnictwa Babaryba, która traktuje o powrocie do korzeni. Z resztą – zobacz poniżej co i jak 🙂

„Moja wielka rodzina”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, 2021

blank
„Moja wielka rodzina”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, 2021

„Moja wielka rodzina” to doskonały sposób na odpowiedź na pytania dotyczące koligacji rodzinnych, sekretów i pamiątek przekazywanych przez kolejne pokolenia, dziedziczonych talentów, loków i piegów oraz wiekowych tradycji. Tego, jak decyzje polityków gmatwają losy kolejnych pokoleń, zaśmiecone tereny to trudna sprawa niosąca długofalowe konsekwencje, a… dzieci uczą się na wzorach powielanych przez rodziców, dziadków oraz nauczycieli.

Książka „Moja wielka rodzina” porusza więc szerokie spektrum zależności i powiązań, ujawnia negatywne konsekwencje wyborów oraz pozytywną stronę dbania o relacje rodzinne.

Oprócz sielankowych zagadnień, książka porusza także tematy trudne: niewolnictwo, dyskryminację kobiet, przymusową emigrację. Przedstawia je szczątkowo, ale jeśli masz ochotę wytłumaczyć dziecku, dlaczego tego typu zjawiska miały (i nadal mają!) miejsce, to „Moja wielka rodzinna” będzie świetnym początkiem dyskusji.

My szalenie lubimy książki proponowane przez Wydawnictwo Babaryba. Trafiają w nasz gust od ponad 3 lat, śmieszą, uczą i skłaniają do refleksji. Poczytasz o nich więcej na moim blogu. A jakie propozycje literackie od Babaryba znasz Ty i Twoje dziecko? Skomentuj! Czekam! 🙂

Czym zaskakuje Wydawnictwo Babaryba w „Moja wielka rodzina”?

Dla mnie i dla mojego 4-letniego syna świetną zabawą jest śledzenie, jak na przestrzeni wieków zmienia się ubiór ludzi, szczególnie zaś nakrycia głowy. Zainspirowani książką, zaczęliśmy też szukać u siebie nawzajem podobieństw w kolorze oczu, kształcie nosa, pieprzyków i piegów. Hitem dla nas okazały się dwie strony z choinką, gdzie Staś wyszukiwał podobieństwa i różnice spędzania rodzinnego czasu w świątecznym czasie. No i już wiem, że musimy kupić… zegar z wahadłem 🙂

blank
„Moja wielka rodzina”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, 2021

I jeszcze cmentarz, pomniki i rzeźby… Zawsze zagadkowe.

A czy ten Pan jeszcze żyje?

A dlaczego ten Pan się nie rusza?

A czy orzeł nie odleci? A jak jednak odleci?

Pytają moje dzieci…

W Parku Miejskim w Otwocku jakieś dwa lata temu stanęła replika pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego (pierwotny pomnik w latach 50-tych XX wieku usunęli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa). I za każdym razem, kiedy tam jesteśmy, pojawiają się pytania o tę twarz, orła i Order Wojenny Virtuti Militari. Podczas ostatniego spaceru łatwiej było mi wyjaśnić, czemu orzeł nie odleci, a czemu marszałek patrzy, a nie widzi… „Moja wielka rodzina” pomogła 🙂

blank
„Moja wielka rodzina”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, 2021

Moja 2-letnia córa jeszcze za mała na tego typu książkę, ale „swoje” także w niej wyczytuje: wskazuje, gdzie jest mama, tata, baba i dziadzia, gdzie pływa statek Kolumba i… jest zmartwiona piętrzącą się górą śmieci. Bo brudu nie lubi. 

Dla kogo jest książka „Moja wielka rodzina”? 

Nowość wydawnicza Babaryba „Moja wielka rodzina” dedykowana jest dla dzieci w wieku 5+, ale w moim odczuciu i doświadczeniu sprawdzi się już dla 4-latków. Kupujcie ją prędko, jeśli wybieracie się w odwiedziny do „ciociobabci”, rozrysowujecie drzewo genealogiczne, albo porządkujecie zdjęcia rodzinne i dziecko pyta, dlaczego pradziadek, dziadek i tata mają kręcone włosy 🙂 Musicie ją mieć, jeśli w prosty sposób pragniecie przekazać dziecku informacje o dziedzictwie ludzkości, jakim jest muzyka Boba Marleya, wpływie Leonarda da Vinci na sztukę oraz rewolucji damskiej mody przez Coco Chanel. 

W mojej opinii…

… jest to szalenie wartościowa pozycja literacka wśród najnowszych książek dla dzieci, bo edukuje, pobudza wyobraźnię i daje bodziec do odkrywania sekretów przeszłości, zależności międzypokoleniowych i wpływu decyzji na przyszłe pokolenia. A to wszystko w formie łatwo przyswajalnej przez dziecko w wieku 4+. „Moja wielka rodzina” wciąga także dorosłego. Jest okazją do odkurzenia dzieciństwa, przywołania miłych wspomnień i pamięci o osobach, które już od nas odeszły. Wprowadziła mnie w stan przyjemnej nostalgii i była przystankiem w zaganianym życiu. Takim małym odpoczynkiem i zatrzymaniem na weryfikację tego, co w życiu jest dla mnie najważniejsze. RODZINA.

Książkę „Moja wielka rodzina” kupicie na stronie internetowej Wydawnictwa Babaryba.

Czekam na komentarz od Ciebie o „Moja wielka rodzina”, o Twoich ukochanych miejscach lub o czymkolwiek, co przyszło Ci na myśl po przeczytaniu tego wpisu 🙂

Pozdrawiam, Ewa

blank
„Moja wielka rodzina”, Gerda Raidt, Wydawnictwo Babaryba, 2021

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.