Książki o zwierzętach dla dzieci – propozycje czytelnicze

Dzieci przepadają za liskami, kurkami i i biedronkami. Wydawnictwa prężą się, jak mogą, by zaspokajać potrzeby najmłodszych czytelników. Sprawdźmy zatem, jakie książki warto kupić, bo żaden rodzic nie chce wydawać co miesiąc milionów monet na nietrafione książki o zwierzętach w roli głównej.

blank
książki o zwierzętach dla dzieci

Książki o zwierzętach dla dzieci – poniżej znajdziecie 15 propozycji, które sprawdziły się u nas. To nie jest ranking ani żadne „TOP”. Musiałam wybrać jakąś kolejność prezentacji, więc zaczęłam od książki o najmniejszym formacie, a skończyłam na książce o największej formatem. Znajdziecie tu lektury dla maluchów 1+ oraz dla przedszkolaków.

1. „Trochę się zgubiłam”, Chris Haughton, Wyd. Dwie Siostry, wiek: 1+

Niemalże kieszonkowa książeczka opowiadająca przygodę małej sówki, która wypadła z gniazda i próbuje znaleźć mamę. Skrzętnie pomaga jej w tym wiewiórka, lecz zwierzęta nie mogą się początkowo dogadać. Opowieść kończy się happy end’em. „Bum, bum, bęc” – te słowa z lubością powtarzać będą najmłodsi, a starsi – zaśmiewać się do rozpuku. 

2. „Moja mała kaczuszka”, Britta Teckentrump, Wyd. Nasza Księgarnia, wiek: 1+

Mała kaczuszka podczas pływania po wodzie oddziela się od mamy i rodzeństwa, i na własną rękę eksploruje zbiornik wodny, spotykając rybę, żabę, kijankę. Na koniec przygody wraca do rodzeństwa. Do zakupu przekonała mnie ekologiczność książki (druk farbami ekologicznymi, karton to 100% recykling). Nie rozumiem jednak nadal, czemu nasze dzieci z lubością wyciągają wciąż tę książeczkę, wertują ją same i pakują się na kolana, by ją czytać. Who knows why… (to chyba te moje miękkie kolana… 🙂 )

3. „Czerwona piłeczka”, Przemysław Wechterowicz, Wyd. Mando, wiek: 1,5+

Czerwona piłeczka toczy się po świecie, zatrzymując na dłużej lub krócej u każdego ze zwierząt, żyjących na Ziemi. Krokodyl chce ją połknąć, koza – podskubać, bóbr – zaciągnąć do pomocy przy pracy. Piłeczka toczy się jednak dalej, szukając kogoś, kto naprawdę jej potrzebuje. I znajduje. Pięknie ilustrowana historia, pisana lekkim piórem, wpada do ucha i do serca. Dzieci uwielbiają, a ja pokochałam od pierwszego razu i migiem nauczyliśmy się na pamięć wszystkich wersów.

4. „Droga na górę”, Marianne Dubuc, Wyd. Wytwórnia, wiek: 3-5

Pani Borsukowa co niedzielę wędruje na szczyt góry. Podczas jednej z podróży dołącza do niej kot Lulek, któremu Pani Borsukowa cierpliwie i skrupulatnie objaśnia świat. Co dzieje się potem, koniecznie sprawdźcie sami. Delikatne ilustracje i momentami poetyckie teksty dają niezwykły urok. To książka o miłości do natury, dostrzeganiu małych rzeczy, wzajemnej pomocy i życiowej pasji. Można czytać wcześniej niż w wieku 3+, ale nie wiem, na ile dziecko rzeczywiście zrozumie (zależy od poziomu rozwoju emocjonalnego, oceńcie sami).

5. „Kubuś i Przyjaciele. Nowa kolekcja bajek”, Disney, Wyd. Egmont, wiek: 3-5

„Na Kubusiu” wychował się raczej każdy i wie, czym te opowiadania „pachną” 🙂 Tu mamy je trzy: Przyjacielska pomoc, Przyjaciel zawsze wybacza, Opowieść filmowa. Przyjemnie wydana, zawiera wiele „kubusiowych” mądrości, śmiechu, wspólnego działania, przyjaźni zwierząt. Ucy i bawi. Jest też nieco strachu i niepewności. Oraz – jak zawsze – śledztwo w zawikłanej sprawie i duuuużo miodku:) Zdecydowanie przyjemna pozycja w spisie książek o zwierzętach dla dzieci.

6. „Niedźwiedź łowca motyli”, Susanna Isern, Marjorie Pourchet, Wyd. Tako, wiek: 2,5+

Ulubionym zajęciem niedźwiedzia jest ratowanie motyli, które nieopatrznie wpadają do wody. Pomaga im wrócić do życia, ale motyle – przestraszone – uciekają. Wszystkie… oprócz Blanki, z którą miś zaprzyjaźnia się. Kiedy niedźwiedź sam wpada do wody, wszystkie uratowane wcześniej przez niego motyle ruszają na pomoc. Opowieść rysowana ograniczoną paletą kolorów, co daje efekt mocniejszej koncentracji czytelnika na tekście. To książka o pomocy, wrażliwości, przyjaźni, marzeniach i podróżach. Bardzo dobra do przytulania się 🙂

7. „Czy mogę się przytulić?”, Eoin McLaughlin, Polly Dunbar, Wyd. Mamania, wiek: 2,5+

Jeż i żółw to dwoje zwierząt, do których zdecydowanie ciężko się przytulić. Starają się jak mogą, aby ktoś dał im trochę ciepła. W końcu jednak… Książkę czyta się od dwóch stron i dochodzi do jednego punktu, ale do dwóch wniosków. Przytulanie jest najlepsze na świecie! Na każdego gdzieś ktoś czeka.

8. „Proszę mnie przytulić”, Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak, wiek: 3-5

Książka o przygodach niedźwiadka i jego taty, którzy ciekawie spędzają czas, a przede wszystkim przytulają siebie i obdarowują uściskami napotkane zwierzęta. Ciepło tu i miło. Pogodnie i rodzinnie. W sam raz na długie wieczory i gorsze humory, bo tulenie koi wszystkie smutki. Piękna książka dla dzieci, ale i dorosłym przypomni o tym, co ważne.

9. „Symfonia zwierząt”, Dan Brown, Susan Batori, Wyd. Debit, wiek: 3-5

Na każdej stronie jakieś zwierzę prezentuje swoje wdzięki rymując i podskakując 🙂 Autor w zabawny i ciekawy sposób przekazuje, czym zajmują się poszczególne zwierzęta. Można się nieźle uśmiać przy czytaniu tej książki. Polecamy gorąco wszystkim ciekawym świata przedszkolakom i rodzicom, którym znudziło się czytanie szlagierowych tekstów (tu trzeba naprawdę uważnie czytać).

10. „Zjadamy banany”, Katie Abey, Wyd. Papilon, wiek: 3-5

Podobno książka wspomaga niejadków, zachęcając do próbowania różnorakich typów jedzenia. Kolorowe zwierzaki wcinają banany, kiełbasy, makarony, marchewki i ciastka. Ucinają przy tym krótkie pogawędki i rzucają żartami. Dla mnie średnie, dzieciom się podoba 🙂

11. „Elmer. Najlepsze przygody”, David McKee, Wyd. Papilon, wiek: 3-5

Elmer – słoń w kratę – wprowadza w swój kolorowy i trochę dziwaczny świat, przemierzając śnieżycę, zmagając się z wichurą i powodzią. W każdym opowiadaniu uwidaczniają się cechy słonia: dociekliwość, chęć niesienia pomocy, odwaga, żartobliwość. Miła lektura, choć nie wszystkim może się podobać dość wrzaskliwa kolorystyka.

12. „Maleńki cud natury. Pszczoła”, Britta Teckentrump, Wyd. Wilga, wiek: 3-5

Książki o zwierzętach dla dzieci to poznawanie natury od podszewki. Tu, strona po stronie, obserwujemy codzienne życie pszczoły i uczymy się szacunku do jej pracy. To ważna pozycja w biblioteczce wśród książek o zwierzętach dla dzieci. Uczmy najmłodszych od początku, że bez pszczół, życie na Ziemi wyginie. 

13. „Nie bój się, misiu!”, Steve Smallman, Caroline Pedler, Wyd. Wilga, wiek: 2,5+

Opowieść o odważnym króliczku, który w nocy wyrusza na poszukiwania Włochacza Obrzymiego. Las nocą jest tak straszny. Całe szczęście, Bobuś spotyka bratnią duszę – niedźwiedzia. Mają dużo dobrych przygód i jedną bardzo niebezpieczną. Wspaniałe ilustracje pomagają jeszcze lepiej „wejść” w klimat nocnej wyprawy. Ciepła opowieść o sile przyjaźni i przezwyciężaniu własnych słabości.

14. „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, Rachel Bright, Jim Field, Wyd. Zielona Sowa, wiek: 3-5 

15. „Rok w lesie”, Emilia Dziubak, Wyd. Nasza Księgarnia, wiek: 1+

Książki o zwierzętach dla dzieci z pozycji 14 i 15 mają swoje recenzje tutaj, bo wygrały w rankingu książek o jesieni dla dzieci.

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom stawia wszystkie karty na czytanie najmłodszym. W zewnętrznym linku dowiesz się, dlaczego warto czytać dziecku –> klik.

Jakie książki o zwierzętach dla dzieci posiadacie w swoich biblioteczkach? Lubicie czytać dzieciom? Dajcie znać w komentarzach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.