Książki dla dzieci o jesieni – kto na podium?

Książki dla dzieci o jesieni. Uczą, bawią, pokazują zmieniającą się przyrodę. Zachwycają i zachęcają do czytania. Rywalizacja zacięta. Sprawdź, kto zajął miejsca na podium.

blank

Książki dla dzieci o jesieni, bo jesień to niezwykła pora roku. Codziennie widać, jak zmienia się przyroda i przygotowuje do snu zimowego. Drzewa i krzewy zmieniają kolor, a opadające liście tańczą na wietrze. Spacery, bieganie i jazda rowerem po lesie napełnia kolorami i ostatkami dłuższego dnia, często tak bardzo szczędząc słońca, a obfitując deszczem. Wieczorami, siądźmy pod kocykiem, z rozgrzewającym naparem w kubku, przytulmy swoje dzieci i wprowadźmy je w książkowy świat jesieni.

Do rywalizacji w kategorii „książki dla dzieci o jesieni” stanęło siedem książek: „Jesień na ulicy Czereśniowej”, „Jano i Wito w lesie”, „Biedny Pettson”, „Rok w lesie”, „Mama Mu buduje”, „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „52 tygodnie”. Po długiej i zaciętej walce, udało nam się wyłonić zwycięzców. Nie było to łatwe, bo każda książka kryje w sobie jesienny urok, a my uwielbiamy czytać i czytać, i czytać. Zdecydowaliśmy w końcu, że przyznamy następujące miejsca:

Miejsce III – „Jano i Wito w lesie”, Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, Wyd. Mamania

Kto lubi chodzić na grzyby, pokocha tę książkę, bowiem na każdej jej stronie Jano i Wito z Babcią szukają ich w lesie. Spotykają różne zwierzęta, m.in. kukułkę, dzika, wiewiórkę i poznają wydawane przez nich odgłosy. To znakomita książka, zawierająca mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Proste, ciekawe rysunki i wciągająca narracja sprawiają, że książka czyta się sama! 🙂 U nas sprawdza się równie dobrze, jak inne książki z serii „Jano i Wito”.

Miejsce II – „Rok w lesie”, Emilia Dziubak, Wyd. Nasza Księgarnia

Książka ta zabiera w magiczną podróż do lasu i prowadzi przez jego życie przez dwanaście kart, każdą dla jednego miesiąca. Wrzesień, październik i listopad oczarowują (podobnie jak karty dla pozostałych miesięcy) różnorodnością i wartkością leśnego jesiennego życia. Roi się tu od gąsienic, czapli, niedźwiedzi, łosi, sów, sikorek, bobrów i żab. Zwierzęta uwijają się przy zbieraniu zapasów, mokną w listopadowej słocie, przygotowują się do odlotu do ciepłych krajów. Jak to w rozkładówce – Ty i Twoje Dziecko jesteście narratorami, więc historii i domysłów na to „co? dlaczego? po co?” jest tyle, ile tylko Wasza wyobraźnia jest w stanie wymyślić. Książka, której można poświęcić dłuuuugie jesienne wieczory i która szybko się nie znudzi.

Miejsce I – „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, Rachel Bright, Jim Field, Wyd. Zielona Sowa

Tadaaaam! Ten picturebook znalazł się na samej górze podium, bo od razu podbił nasze serca! Prześmiesznie napisana cudownym wierszem, zilustrowana kolorowo i z największą dbałością o szczegóły, zachwyca w każdym calu. Beztroski Cyryl nagle dostaje olśnienia, że nie nazbierał zapasów na zimę. Szybko postanawia to zmienić i upatruje na drzewie smacznie wyglądającą szyszkę. Łapki do niej wyciąga także inna wiewiórka… Następuje ciąg nieprzewidywanych wydarzeń, pogoń za uciekającą szyszką zdaje się nie mieć końca, kiedy to… no właśnie;) Sięgnijcie koniecznie po tę książkę. Ona w przepiękny i przezabawny sposób pokazuje, że szczęście można odnaleźć, kiedy dzieli się je z innymi. 

Daj się zaprosić do lektury z książkami dla dzieci o jesieni.

Spodobają Ci się także:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.