Książki do usypiania dziecka TOP8

Książki do usypiania dziecka TOP8. Najskuteczniejsze, najładniejsze, najmilsze z dostępnych na rynku. Tu znajdziesz to, czego szukasz.

blank

Książki do usypiania dziecka – tego na rynku jest pod dostatkiem. Każdy znajdzie coś dla siebie… tzn. rodzice dla dzieci kupią, a dzieci już same wybiorą, za którymi książkami wprost przepadają, inne lubią, a po inne sięgną tylko pierwszy raz, albo… z braku laku.

1) „Masło śpi”, tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Agata Królak, Wyd. Dwie Siostry, wiek 2+

Książka z okienkami, które ochoczo otwierają małe paluszki. Wszystko już śpi: sól zasnęła w solniczce, a skarpetki w ciemnej pralce, wiadukt we śnie został gąsienicą, a pluszaki śpią wtulone w krzaki. Grubsze (ale nie kartonowe) strony. Miło się czyta, łatwo zapamiętuje rymowane zdania. Książka niesamowicie dobrze się u nas przyjęła i jest czytana nie tylko do snu, ale też w dzień.

2) „Gdzie jest baranek?”, Małgorzata Strzałkowska, Wyd. Bajka, wiek: 0-3

Uroczo ilustrowana, niewielka książeczka, ciepło opowiada o losach baranka, który w poszukiwaniu przygód oddalił się od mamy. Spotyka zwierzęta, skacze w chmurkach, ale na noc dociera do mamy. Treść zachęca dziecko do szukania na obrazkach zagubionego baranka. Grube, kartonowe strony. Nasza pierwsza książka o zasypianiu i do zasypiania. Tekst jest na tyle wpadający do głowy, że nawet po zgaszeniu światła opowiadamy tę bajkę dzieciom. Dobrze działa na wyciszenie. Moja ulubiona z niniejszego zestawienia.

3) „Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać”, Anita Głowińska, Wyd. Media Rodzina, wiek: 0-3

Kicia Kocia pomaga braciszkowi Nunusiowi szykować się do snu. Sprzątają zabawki, wykonują czynności higieniczne w toalecie, Kicia Kocia śpiewa kołysankę. Gruby karton. U nas „działa”, jak każda książka o Kici Koci.

4) „Kicia Kocia nie może zasnąć”, Anita Głowińska, Wyd. Media Rodzina, wiek: 2+

Kicia Kocia sumiennie przygotowała się do snu. Jednak okazuje się, że nie może zasnąć, bo w pokoju grasuje potwór! Przestraszona Kicia Kocia woła mamę i razem przeszukują wszystkie możliwe miejsca w pokoju. Straszydła nie ma, więc Kicia Kocia i jej zabawki spokojnie mogą zasnąć. Książeczka z miękkimi stronami. U nas hit… jak każda książeczka z serii Kicia Kocia.

5) „Zaśnij ze mną”, Ramadier&Bourgeau, Wyd. Babaryba, wiek: 0-4

Prosta, kartonowa książeczka. Minimalistyczna ilość treści i obrazków. Kładziemy książkę spać, całujemy ją i przytulamy, gasimy światło. Działa niesamowicie. Nie wierzyłam, kupiłam „z polecenia”, nie rozczarowałam się, a oczarowałam. My dodatkowo przy wszystkich pytaniach zadajemy to samo pytanie także dziecku (podając jego imię), wiec i dziecko, tak jak książka, szykuje się do snu. Dowód na to, że najprostsze rzeczy skutecznie działają. 

6) „Smok”, Dorota Gellner, Wyd. Olesiejuk, wiek: 0-3

Mała, kartonowa książeczka „z powerem”. Tyle się tu dzieje, że dziewczynka zupełnie nie może usnąć. Bałagan w pokoju spowodował smok, który wyszedł z szafy. Uwaga! Opowieść może wywołać salwy śmiechu i bałagan w pokoju. 

7) „Śpij, króliczku”, Jorg Muhle, Wyd. Dwie Siostry, wiek: 0-3

Króliczek przygotowuje się do snu, a dziecko może w tym aktywnie uczestniczyć. Trzeba bowiem założyć piżamkę, pogłaskać w uszko, przykryć kołderką. Jeśli ktoś zna i lubi Króliczka, to ta mała, kartonowa książeczka, także się sprawdzi. U nas świetnie przydaje się jako ostatnia książeczka, bo ma motyw gaszenia światła (podobnie jak „Zaśnij ze mną”), więc nasza starsza pociecha sprawnie gasi światło i nie ma przeciągania i czytania w nieskończoność. W końcu Króliczek potrzebuje już ciszy i ciemności do spania…

8) „Mysia idzie spać”, Lucy Cousins, Wyd. Dwie Siostry, wiek: 2+

„Otwieraj klapki! Ciągnij za łapki!”, a w ten sposób pomożesz Mysi sprawnie wyszykować się do snu i zasnąć. Świetna kreska, proste teksty i wyciągane okienka, które zaciekawiają dzieci. Nasza najnowsza, ale już mocno zniszczona i chyba jedna z ulubionych z działu „książki do usypiania dziecka”.

Książki, które można także wykorzystać przy odpieluchowaniu, bo zachęcają do zrobienia siku do nocnika to: „Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać” oraz „Mysia idzie spać” (siku do kibelka). Pełne zestawienie książek o odpieluchowaniu znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie —> klik.

Książkę „Kicia Kocia i Nunuś. Pora spać” możecie śmiało wykorzystać przy pokazywaniu starszakowi, jak może się opiekować młodszym rodzeństwem. Zestawienie książek o przygotowaniu się na przyjęcie nowego członka rodziny oraz akceptacji go znajdziecie w naszym innym wpisie —> klik

Czy macie te książki? Jak się u Was sprawdzają? Jakie inne książki do usypiania dziecka polecacie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.