Jezioro Kujno napełnia ciszą i spokojem

Jezioro Kujno to niewielkie jezioro, leżące na początku popularnego wśród kajakarzy szlaku rzeki Krutyni. Na jego terenie obowiązuje strefa ciszy. Urzeka zielenią, spokojem i kameralnością.

blank
jezioro kujno

ABC Jeziora Kujno

Jezioro Kujno położone jest na Pojezierzu Mazurskim, a graniczy z nim wieś Grabowo (niedaleko Mrągowa). Jezioro leży na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Jeziora Sorkwickie” i znajduje się niemal na początku szlaku kajakowego rzeki Krutyni. Z tej racji ruch kajakowy jest dość spory w godzinach przedpołudniowych, natomiast w dalszych częściach dnia – ruch jest sporadyczny. Instytut Rybactwa Śródlądowego podaje, iż zwierciadło wody ma 24 ha powierzchni, średnia głębokość zbiornika to 2,8 metra, zaś maksymalna to 6 metrów. 

Dostaliśmy to, czego szukaliśmy

Na wypoczynek rodzinny staramy się wybierać miejsca „z klimatem”, spokojne, ciche, położone w pięknych krajobrazowo miejscach. Jak ognia unikamy „dzikich spędów szalonych turystów”, spalin i zatłoczenia. Lubimy:

  • gdy wiatr nuci pieśń hulając w gałęziach drzew
  • widok wody mieniącej się w promieniach słońca
  • siedzieć na pomoście i moczyć nogi w czystej wodzie
  • biegać po rosie
  • słuchać cykania świerszczy w skwarny dzień
  • zapach niekoszonej łąki i widok uwijających się pszczół i motyli
  • kąpiel w naturalnych zbiornikach wodnych i obserwowanie dzikich zwierząt
  • wypłynąć na taflę zbiornika wodnego w kajaku/łódce/na rowerze wodnym
  • podjeść dobrze i wygodnie się wyspać
  • czuć się „zaopiekowanymi” przez gospodarzy.

Siedlisko13

Wszystkie opisane powyżej wyjazdowe „must have” zostały spełnione podczas pobytu na terenie Siedlisko13. 

Miejsce to prowadzone jest przez młode małżeństwo (z dwójką dzieci), które rzuciło warszawskie komfortowe życie i postanowiło żyć w totalnej głuszy i głuszę tę udostępnić dla spragnionych natury i ciszy. Udało im się to niesamowicie! 

Powierzchnia 15 hektarów falującego terenu o nieskażonej zieleni, zaprosi Cię do spacerów. Krajobrazem nasycisz się, spoglądając na jezioro z punktów widokowych. Usiądziesz na drewnianym pomoście, a najmłodsi będą mogli się bezpiecznie do woli pluskać w płytkiej wodzie. Na niewielkiej plaży odpoczniecie w cieniu drzew, niezależnie od pory dnia. Popływasz kajakiem, rowerem wodnym, łódką, na pomoście pływającym. Dzieci pobawią się na dużym placu zabaw, a Ty będziesz pił kawę i obserwował ich harce z wielkiego tarasu domku holenderskiego. Domki są komfortowo urządzone, więc niczego Ci tu nie zabraknie. Wieczorem rozpalicie ognisko lub grilla na specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Wypijesz mleko kozie, zjesz pyszny ser podpuszczkowy, swojskie pierogi oraz przepyszną mazurską zapiekankę ziemniaczano-mięsną (oraz wiele innych lokalnych smakołyków). Sielskość i anielskość nie zna tu granic.

Spokój i cisza to drugie imię Siedliska13, bo… domki są tu dwa, a pole namiotowe jest bardzo duże. Gospodarze przemili, pomocni i uśmiechnięci. 

W takie miejsca lubimy jeździć, dobrze się w nich czujemy i… chcemy w nie wracać 🙂 Jesteśmy wdzięczni za możliwość spędzenia kilku wakacyjnych dni nad Jeziorem Kujno w Siedlisko13.

Tędy dostaniecie się na stronę internetową Siedlisko13 – klik.

W to piękne miejsce przyjechaliśmy prosto z pobytu nad Morzem Bałtyckim w Krynicy Morskiej, o czym przeczytasz tu.

Jezioro Kujno urzekło nas swoją kameralnością i spokojem. Poczuliśmy tu błogość, którą wlała w nas Natura. 

blank

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.