Jak się szybko odstresować? 10 sprawdzonych sposobów dla całej rodziny

To już ponad rok, jak życie nabrało innego wymiaru. Świat zwariował. Aż za bardzo. Co robić, aby w tym wszystkim nie zwariować? Jak się szybko odstresować?

blank
Jak się szybko odstresować? 10 sprawdzonych sposobów dla całej rodziny

Podczas pandemii COVID-19 nauczyliśmy się doceniać domowe zacisze, zweryfikowaliśmy trwałość relacji międzyludzkich, nabraliśmy cierpliwości. Ale nie zawsze jest tak pięknie. Praca zdalna, ciągnące się w nieskończoność kwarantanny przedszkolne, kolejne obostrzenia. Czasem po prostu chce się uciec, nawrzeszczeć na wszystkich dokoła, dać upust emocjom. Co robić, aby w tym wszystkim nie zwariować? Jak się szybko odstresować? Poniżej znajdziecie 10 sprawdzonych sposobów, które działają w naszej rodzinie. Bierzcie, co chcecie i zażywajcie odprężenia.

Jak się szybko odstresować? 10 sprawdzonych sposobów

Zacznij od siebie – pobądź w samotności

Kiedy tylko czujesz, że złość/smutek/przygnębienie zaczynają mościć sobie miejsce w Twoim ciele i duszy, nie daj się im. Przegoń jak najszybciej, zanim zdążą zadomowić się na dobre. Zostaw wszystkie problemy z tyłu. Idź w miejsce, które Cię koi. Pobądź tylko ze sobą, przemyśl i przegadaj temat. Nie pędź, nie słuchaj niczyjego narzekania, nie ocieraj łez innych osób. Wyłącz telefon. Wyjdź w przyrodę. Zielony kolor koi duszę.

To Ty (ja i każda inna Mama) zasługujesz na oddech pierwsza. Szerzej piszę o tym we wpisie Maseczka do oddychania w razie katastrofy.

blank
Jak się szybko odstresować? 10 sprawdzonych sposobów dla całej rodziny

Czas w las

Swobodna zabawa w lesie, stały kontakt z przyrodą i doświadczanie piękna, jakie daje las, to dla mnie i dla mojej rodziny fundament odświeżenia głowy, zachowania równowagi i nabrania sił na nowe wyzwania. Także te codzienne, które często przynoszą trudności, generują sprzeczki i osłabiają. Wyjście do lasu daje zawsze radość. Jest odskocznią. Napełnia mocą. Rób to codziennie albo tak często, jak tylko możesz. A w weekend to już koniecznie! Nie ma wymówek 🙂 Zostawcie miejskie place zabaw i idźcie w przyrodę. Słuchajcie lasu, napełniajcie płuca tlenem, a głowy – pozytywem. 

Szukaj inspirujących kolorów i zapachów, które aktualnie daje natura

Pierwsze oznaki wiosny – naturalnie – kwitnące wiśnie i magnolie. Potem tulipany i upragnione bzy. A gdzieś po drodze jeszcze różanecznik, azalie i jabłonie. Latem będziemy szukać słoneczników, róż… i tak dalej 🙂 My po to, co w pełni rozkwitu, jedziemy zawsze do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Tam można do woli spacerować i w tajemniczych zakamarkach odkrywać piękno natury. Warto zawsze wejść na profil ogrodu na Facebook’u i posłuchać nagrań pana Stanisława Sołtana dotyczących aktualnych przyrodniczych atrakcji.

Przebywaj ze zwierzętami

Mieć zwierzaka na wyciągnięcie ręki byłoby najlepiej. Podobno u ludzi posiadających zwierzę domowe poziom stresu jest niższy. Niektórzy jednak nie mogą sobie pozwolić na posiadania pupila albo najzwyczajniej nie chcą, aby sierść mieszała im się z jedzeniem, ubraniami i włosami na głowie 🙂 My mamy psa i kota u Dziadków, więc prawie na wyciągnięcie ręki. Ale często lubimy jechać w miejsce, gdzie zwierzątka są: można je pogłaskać, przytulić się do nich i poznać ich zwyczaje. Byliśmy w Zagrodzie Alpak oraz w Rancho nad Świdrem (kozy, drób, krowa). Polecam Wam te miejsca albo każde inne tego typu.

Rób coś aktywnego

Nawet spacer pomaga w rozładowaniu emocji. Kiedy masz trudności w dogadaniu się ze współpracownikiem, zaproś go na rozmowę telefoniczną podczas spaceru. Wyjdź Ty i niech on/ona wyjdzie na dwór. Zobaczysz, że szybciej osiągniecie porozumienie.

Ruch to takie odświeżanie głowy. Redukcja negatywnych emocji, zdystansowanie się, powrót do równowagi. Rower, rolki, bieg, nordic walking, jazda konna. Co tam Ci gra w duszy. Wszystko pomaga. Oby jak najdalej od ludzi i noszenia maseczek. Nawet pół godziny działa cuda. Tylko TRZEBA regularnie. A… i ważne, aby podczas wysiłku fizycznego przepracować męczący temat, zostawić go gdzieś daleko i wrócić świeższym i lepszym. Ja jeżdżę na rowerze – to moja odskocznia od dzieci i codziennego pędu 🙂

Zrób coś szalonego!

Odważ się na zrobienie czegoś, co będzie dla Ciebie nieszablonowe. Czego nigdy nie robiłeś, a zawsze o tym marzyłeś. Złam rutynę. Może to być na przykład coś ekstremalnego (skok ze spadochronem… już przebieram nogami z radości!), albo coś prostszego (nauka jazdy na rolkach).

Wypełnij dom roślinami 

Nie masz ogródka – sadź kwiaty na balkonie. Lubisz zioła i przyprawy – nie ma problemu – wyrosną w Twojej doniczce. Dzieci nie uszanują i zepsują wszystko – zaangażuj je we wspólną pielęgnację zieleni. Daję to 100%, że spodoba im się grzebanie w ziemi, obserwowanie jak roślinka wzrasta, a następnie zjadanie jej. Rzeżucha, bazylia, szczypiorek – wyrosną nawet laikom (to o mnie) 🙂

Wyjedź na weekend

Bo będąc z dala od domu, zostawiamy to całe sprzątanie, pranie i zmywanie. Możemy spać dłużej, biegać więcej, spróbować regionalnych smakołyków. Cieszyć się swoją obecnością bardziej, dłużej i mocniej. Nawet dwa dni w lokalizacji odmiennej niż ta codzienna zmieniają perspektywę patrzenia na świat i sprawiają, że wracamy do domu lżejsi o balast, który wcześniej zalegał nam na sercu. Możecie skorzystać z listy TOP5 noclegów dla rodzin z dziećmi w Polsce. To cudowne miejsca, które odkryliśmy w 2020 roku – dobre na dłuższy pobyt oraz na weekendowe zluzowanie.

Przepuszczaj przez sito: szukaj pozytywu, odpychaj nienawiść

Nie ma się co oszukiwać – większość informacji płynących z radia i TV ma negatywny przekaz, media społecznościowe faszerują światem idealnym, a my ciągle nie możemy dogonić, nadążyć, dorównać. Mętlik w głowie. Poczucie niskiej wartości własnej. Zniechęcenie, apatia, depresja. To trudna sprawa – ale trzeba nam wszystkim nauczyć się filtrować informacje prawdziwe od zakłamanych oraz wyłączyć się na wszechobecny hejt, sztuczność i świat wyidealizowany. Wyłączyć telefon. Pomyśleć o swoim życiu i o tym, czego pragniemy my sami. Co mówi NASZA GŁOWA I NASZE SERCE. 

blank
Jak się szybko odstresować? 10 sprawdzonych sposobów dla całej rodziny

Odpuść sobie

Oddziel rzeczy ważne od nieistotnych, a pilne od tych, które mogą poczekać. Wrzuć na luz. Może sprawdzi się tu stare powiedzenie: co masz zrobić dziś, zrób jutro. Nie zadręczaj się, że czegoś dziś nie zrobiłeś. Po prostu – spróbuj jutro. Jutro albo będziesz mieć więcej sił do realizacji tego zadania, a może… okaże się ono zbędne… ? 🙂 A tu mam dla Ciebie sprytne 20 sposobów na złapanie oddechu w czasie dnia z dzieckiem, dzięki którym nieco odpoczniesz i odpuścisz sobie.

U mnie działa. Wszystko razem. Ale najbardziej zawsze staram się realizować punkt „Zacznij od siebie – pobądź w samotności”.

A Ty, co dla siebie wybierasz w pierwszej kolejności? Komentuj, pisz, dziel się doświadczeniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.