Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? – TOP5 książek

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Zawsze w trudnych i przełomowych momentach towarzyszy nam dobra lektura. Taka, która pomaga przepracować z dzieckiem dane zagadnienie, zrozumieć mu oswoić się z danym tematem. Jednocześnie, dla nas – młodych rodziców, jest też drogowskazem do zrozumienia sposobu postrzegania świata przez dziecko.
Spójrzcie, jakie książki pomogły nam i naszemu starszakowi w przyjęciu do rodziny jej nowego członka.

blank

Pojawienie się rodzeństwa – czy w ogóle, oraz w jaki sposób, można „dobrze” się przygotować się na tę zmianę, zwłaszcza będąc dzieckiem? Tysiące pytań i sprzecznych odpowiedzi pojawia się w głowie rodziców, gdy dowiadują się, że dla kolejnego dziecka zostaną „mamą” i „tatą”. Ile więc więcej pytań snuje się w głowach naszych najmłodszych? 

Odkąd mamie zaczyna rosnąć brzuch, do momentu pojawienia się w domu malusieńkiego dziecka, zupełnie nowego i… jeszcze obcego, mija dziewięć miesięcy, w czasie których starszaki wchodzić zaczynają w rolę starszej siostry i starszego brata. I choć wydają nam się już całkiem dobrze przygotowani na przyjęcie młodszego rodzeństwa, okres adaptacji do ich nowej roli tak naprawdę dopiero się zaczyna. Nie jest łatwo zostać starszym bratem. Nie jest lekko być starszą siostrą. 

Wspólna lektura, czytana na głos, połączona z przytulaniem i głaskaniem, to zecydowanie coś, co lubię w macierzyństwie najbardziej.

Spójrzcie, jakie książki pomogły nam i naszemu starszakowi w przygotowaniu na pojawienie sę rodzeństwa.

1. „Kicia Kocia ma braciszka Nunusia”, Anita Głowińska, Media Rodzina

Bohaterka książki skrupulatnie i z radością przygotowuje się na przywitanie nowonarodztnego brata – Nunusia. Decyduje się nawet oddać mu swoją ukochaną zabawkę myszkę. Jakże wielkie jest rozczarowanie Kici Koci, gdy okazuje się, że braciszek pochłania większość czasu mamy, a przy tym Kici Koci nie wolno nawet grać na bębenku i musi czekać, aż mama skończy zajmować się noworodkiem. Szereg rozmów oraz wykonanych przez rodziców czynności w stosunku do Kici Koci (również angażowanie jej w pomoc przy Nunusiu), zmienia jej tok negatywnego myślenia i pozwala zacząć cieszyć się z obecności braciszka i z bycia docenioną jako starsza siostra. Kicię Kocię kochają. Kicię Kocię nienawidzą. My należymy do tych pierwszych, od początku:)

2. „Moja młodsza siostra”, Astrid Desbordes, Pauline Martin, Wydawnictwo Entliczek

Przepiękna, czule napisana opowieść o niełatwym zadaniu, przed jakim zostaje postawiony mały chłopiec, gdy na świat przychodzi jego młodsza siostra. Książka pokazuje sprzeczne uczucia bohatera w stosunku do rodziców i rosnącej siostry oraz więź, jaka rodzi się między rodzeństwem. Zawsze kręci mi się łezka w oku, szczególnie przy słowach: „Ale mama powiedziała mi, że w sercach rodziców nigdy nie zabraknie miejsca. Bo są wielkie jak niebo”. Moja ulubiona książka wśród polecanych na tej liście.

3. „Głupi dzidziuś”, Stephanie Blake, Wydawnictwo Dwie Siostry

Królik Henio ma nowego braciszka i wcale mu się to nie podoba. Nie może bawić się i hałasować tak jak zawsze. Dodatkowo, rodzice nie ratują go od stada złych wilków, które grasują nocą w domu. To ciekawa opowieść wskazująca na tysiące pytań, jakie pojawiają się w głowie dziecka, gdy zostaje starszym bratem/siostrą. To historia o radzeniu sobie z dziecięcą zazdrością, lękami i potrzebą uwagi.

4. „Puk, puk, jest tam kto? W brzuchu naszej mamy”, Jo Witek, Christine Roussey, Wydawnictwo Mamania

Prosto i pięknie narysowana opowieść o cierpliwym oczekiwaniu na zostanie starszą siostrą, w czasie którego to rodzi się siostrzana miłość i niezwykła więź. Dzięki otwieranym okienkom (pop-upy) można podglądać, jak dziecko rośnie w brzuchu mamy. Zawsze przekonuje mnie prosta kreska rysunku. Teraz także. A Stasiowi tak podobało się otwieranie okienek, że szybko wszystkie straciliśmy i „mechanizm otwierania” ratuje taśma klejąca.

5. „Basia i jej nowy braciszek”, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Literacki Egmont

Piękna opowieść o tym, jak bardzo „pod górkę” jest zaakceptować pojawienie się rodzeństwa. Basia nie ma ochoty na zachwycanie się „małym, łysym, posapującym stworzonkiem” i zawsze stanowczo to pokazuje. Musi upłynąć kilka tygodni, aż Basia zaakceptuje bycie starszą siostą. Mała buntowniczka Basia i jej zadziorne podejście do życia. To to, za co kochamy książeczki o Basi najbardziej. 

Po wpis o odstawieniu od piersi, szczególnie, gdy jesteś ponownie w ciąży, zajrzyj tu.

A gdy już masz dość spania z dzieckiem w jednym pokoju i chcesz je „wyeksmitować”… kliknij tu.

Najczęściej zamawiamy książki w dwóch księgarniach internetowych. Obie mają dobre ceny, szeroką ofertę i szybką wysyłkę: LIVRO oraz DOBRAKSIĄŻKA.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.