Z alpakami za pan brat – Zagroda Alpaki

Wspólnie przeżyty czas jest bezcenny. Godziny spędzone w bezpośrednim kontakcie z naturą zawsze zaliczamy do udanych i wartościowych. Tym razem do swojego świata zaprosiły nas alpaki.

blank

Zgodnie z naszą zasadą, że na urodziny/imieniny najlepszym prezentem jest być razem, spędzić wspólnie czas oraz zobaczyć coś ciekawego, w dzień pierwszych urodzin naszej Basieńki udaliśmy się na mazowiecką wieś, by poznać alpaki.

Radości było co nie miara! Zwierzęta chętnie podchodziły do wyciągniętej ręki pełnej trawy i zbierały ją z dłoni bardzo delikatnie. Już od pierwszych chwil karmienia, nasz Staś „przepadł” i stale wyciągał przed siebie ręce z trawą, a potem cierpliwie patrzył, jak zwierzę żuje i sięga kolejny raz po pokarm. Biegał wśród stada i radośnie podskakiwał. Staś, jak zawsze, śmiga w swojej ulubionej bluzie w 🐸 od Chmurrra Burrra! 🙂 Zwierzęta kwitowały to stoickim spokojem, niektóre ustępowały z drogi, inne – nie zwracały na niego uwagi, zajęte wcinaniem podwieczorku. Krzyś też miał wiele frajdy z karmienia (wychował się w mieście i wieś zadziwia go na każdym kroku:)) Basia piszczała z zachwytu i koniecznie starała się dotknąć mięciutkiej i ciepłej wełny. Ja nie mogłam się napatrzeć na to niewielkie, a bardzo przyjemne stadko, które ufnie podchodziło do nas. Widzieliśmy też czterodniową alpakę, która już dobrze radziła sobie w grupie, poznając jej zwyczaje. Alpaki raz towarzyszyły nam krok w krok, a innym razem skubały trawę, przechadzając się wolnym krokiem po pastwisku. Każda z nich ma inny charakter i usposobienie. Są alpaki o stoickim spokoju, są wojowniczo nastawione do otoczenia, inne to ogromne łasuchy, jeszcze inne – to typowe samotniki, zaś wiele z nich to „przytulaki”, skore do zabaw. Alpaki to czyste i miłe zwierzęta.

Właścicielka odpowiadała na każde pytanie dotyczące tych niesamowitych zwierząt, więc dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o ich życiu i zwyczajach. Ich kopyta mają miękkie poduszki, dzięki czemu nie niszczą pastwisk. Ciąża u alpaki zazwyczaj jest pojedyncza i trwa prawie rok. Wełna alpak jest cieplejsza i delikatniejsza od owczej, nie zawiera lanoliny, więc jest hipoalergiczna. Wytwarza się z niej dzianiny i tkaniny, używane do produkcji wysokiej jakości odzieży, koców i kołder. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą. Kontakt z alpakami w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci, gdyż dba o rozwój ruchowy, wspomaga budowanie pewności siebie u dziecka, uczy empatii.

Spotkanie z alpakami było dla nas bardzo miłe i atrakcyjne. Spędziliśmy je w Zagrodzie Edukacyjnej o nazwie Zagroda Alpaki (Wola Miastkowska 42, woj. mazowieckie, godzina drogi samochodem z Warszawy). Stadko liczy 15-20 sztuk alpak rasy huacaya, a pierwsza alpaka przyjechała tu prosto z Chile. Udzielił nam się spokój tych uroczych i „egzotycznych” zwierząt. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej i żyją na wysokości od 3500 do 5000m n.p.m. (Peru, Boliwia, Ekwador, Chile). 

Chcecie poczuć przedsmak wizyty w zagrodzie pełnej alpak? Obejrzyjcie nasz filmik, kręcony z lotu ptaka, a mamy nadzieję, że nabierzecie ochoty na taką wycieczkę.

Serdecznie polecamy wycieczkę do miejsca, gdzie można pobyć z alpakami nie tylko rodzinom z dziećmi, ale też osobom, które chcą mieć naturę na wyciągnięcie ręki.  W Zagrodzie Alpaki można bowiem zobaczyć także króliki, traktor oraz pobawić się na dużym placu zabaw, a w najbliższej okolicy inne zwierzęta gospodarskie, takie jak konie i krowy. Po łąkach zaś majestatycznie przechadzają się bociany.

Bądź z naturą za pan brat!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.